Thu. May 28th, 2020

А Г О Р А

ВЕСТИ, ИСТРАЖУВАЊА И АНАЛИЗИ

ЗАФИРОВСКИ ЗА ДЕНЕШЕН: Заев, не се плеткај во работи што не ги разбираш!


Долго размислував дали вреди да се пишува на темата Рекет, за инволвираните во аферата, особено за Јанева и генералите кои “после битката” почнаа јавно да ја плукаат и да се откажуваат од неа, како св. Петар од Исус.

Сепак решив да напишам нешто, внимавајќи да не се повторам од мојата прва објавена колумна за изборот на Јанева за специјален јавен обвинител и тоа уште утредента по нејзиниот избор, а така одлучив, бидејќи навидум се е чисто, а смрди од тука до Брисел, до Берлин и до Вашингтон.

Секому му е јасно, освен на уставните судии кои молчат по иницијативата за оценка на уставноста на СЈО, дека СЈО е туѓо тело во правосудниот поредок на Република Македонија, тоа е вон матерично вундеркопиле, создадено со политичка одлука на четворица “политички лидери”, од кои двајца во тој период на креирање на СЈО беа со обвиненија и се водеше судска постапка против нив. Пратениците, оние во Собранието без поговор ја прифатија креатурата СЈО и ја прикажаа како своевиден врв на демократијата на патот кон расчистувањето со криминалот и корупцијата, а за специјален јавен обвинител (Груевски, Заев, Ахмети и Тачи си) ја избраа најблагонадежната од сите кандидати – Катица Јанева, анонимус во фелата, дипломиран правник со просек шест, со положен правосуден испит, а не позната ни за голем број елитни правни имиња во земјата.

Тогаш, во колумната напишав – Бог да ни е на помош со ваков специјален обвинител, што ќе шефува на обвинители кои во секој поглед, по секој параметар се постручни и покомпетентни од неа.

Во тоа време сите, а особено стручната јавност, се трудеше не само да најде убави зборови за Јанева, туку се обидуваа на секаков начин да и ги понудат своите услуги…”стручни” лица од областа да и служат како вазали?!

Јанева го наполни СЈО со свои роднини и пријатели (чинам непотизам се нарекуваше таквата појава и директно е врзана со корупцијата), со добри обвинители и секако со силен професорски, адвокатски и истражен кадар, за кои јавноста и денес не знае какви, колкави и за што се’ имаат земано хонорари и надоместоци.

Сега кога пукна аферата, најнапред тимот обвинители од СЈО се откажа од Јанева, за потоа да слушнеме од еден куп нејзини соработници, професори и адвокати, да дознаеме дека таа ни од далеку немала капацитет да се носи со улогата Специјален јавен обвинител.

Сега, кога и малите деца и го можат, сега најдоа да ја лаат?! Каде беа до сега, еден да се најдеше и да кажеше, еј свестете се, женава е ограничена како отсечка и не може да се носи со обврските на специјален јавен обвинител, не, до обелоденувањето на аферата никој лош збор не кажа за неа.

Сега е лесно да се плука по неа без промашување, но истите тие треба да дадат отчет за до сега земените хонорари.

Неколку збора и за професионалните и не селективни институции на државата.

Најнапред, Вилма Русковска, која ги имала снимките на располагање повеќе од 40 дена, со прст не мрдна да ја оневозможи Јанева да влијае на сведоци и да уништува докази. Дури откако притисокот на јавноста ескалира до степен „се у п. м.“ се “одважи” да побара притвор за Јанева.

А дека обвинителката Русковска нема идентичен аршин кон сите, како за потсетување, Душко Лазаров, обвинет за настаните од 27. Април, не доби дозвола од дотичниот лик да појде на погребот на неговата мајка. Професионално до балчак.

Директорката на УЈП, Лукаревска дури на 23. Август испрати службеник на Тредичи да му врачи Решение за проверка на документацијата на неговата НВО?! Еј, дали некој од УЈП знае што значат 40 дена слободен простор за уништување на докази и влијание на сведоци?!

Оваа активност на УЈП мораше да се реализира веднаш и без одлагање од денот кога во ја добиле пријавата, а во соработка со Обвинителството!

Имајте предвид, 24, 25 и 29 Август се не работни денови, така што оваа активност инспекторите на УЈП нема да можат да ја заокружат барем до средината на Септември, особено што сомнежот дека голем број докази веќе се уништени е сериозно голем.

На што упатува ваквата инертност и аљкавост на надлежните институции?! Упатува на заклучок дека во целата приказна има замешано луѓе од власта кои Заев не сака да ги пушти низ вода, што е и до сегашна пракса на премиерот.

Сега ќе излезе на виделина дека случајот и не го пријавил Заев, како што тој тврдеше, туку регуларно случајот е пријавен и документиран од Орце Камчев.

Ако имаме предвид дека Заев прв застана во одбрана на Јанева, како самиот тој да е Катица, дискутабилна е и неговата улога во целиот тој случај.

Целата колумна можете да ја прочитате тука

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.