Wed. May 27th, 2020

А Г О Р А

ВЕСТИ, ИСТРАЖУВАЊА И АНАЛИЗИ

DW: На тест и владината коалиција

1 min read

Заев ја повика ДКСК да ги испита имотите на судиите и обвинителите, ДУИ се консултира со правни експерти, а ВМРО-ДПМНЕ бара законски измени со кои на амнестирани лица ќе им се забрани занимавање со политика.

Расте интересот за тоа како ќе помине барањето на СДСМ до Собранието за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување, откако Уставниот поведе постапка за оценување на уставноста на тој член, кој овозможува да се повлече еднаш дадено помилување. Ако Уставниот суд го укине тој член, во иднина шефот на државата не ќе може да повлекува дадено помилување, но ако го поништи – тоа ќе значи слобода за 50-тина обвинети во случаите на СЈО.

Целиот текст можете да го прочитате тука.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.