Sat. Jan 18th, 2020

А Г О Р А

ВЕСТИ, ИСТРАЖУВАЊА И АНАЛИЗИ

Нова Македонија: Несопирливиот „мегапожар“ му се заканува на Сиднеј

1 min read

Голем пожар што беснее околу 60 километри северно од Сиднеј, зафати 300.000 хектари и е невозможно да се контролира во овој момент, соопштија пожарникарите.

Пожарот е на помалку од еден час возење од Сиднеј, чии жители сè потешко дишат поради густиот црн чад што го носи ветрот. Локалните власти наредија секој што живее во областа да биде евакуиран, јави Би-би-си.

Целиот текст можете да го прочитате тука.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.