Mon. Apr 6th, 2020

А Г О Р А

ВЕСТИ, ИСТРАЖУВАЊА И АНАЛИЗИ

Курир: Мицкоски до Заев: Да донесеме резолуција за заштита на македонскиот јазик, виткањето кичма ништо добро не и донесе на Македонија

1 min read

Ја следам онаа дебата каде Зоран Заев со полуплашлив тон ќе каже дека допрва ќе одлучуваат, како да одлучат за да ја демантираат одлуката на БАНУ. На ова ќе потсетам претходеше и Резолуција во Бугарскиот Парламент со која се спореше македонскиот јазик, ова денеска во свој статус на Фејсбук го пишува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Целиот текст можете да го прочитате тука.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.